Chladné počasí

S příchodem sychravého počasí přichází velmi brzy tma. Podzim a zima je u koní poměrně složitá a jak se říká, vydrží jen ti nejodolnější a nejodhodlanější. Na koních je potřeba jezdit celoročně. Není je možné na zimu „odstavit“ nebo „zazimovat“, nebo jim dát 6 měsíců prázdnin. Pokud by se tak stalo, trpěli by psychicky, ale i fyzicky. Svaly a kondice, pokud se pravidelně neudržují již po 3 týdnech nic nedělání pozvolna chřadnou. Dostat pak koně do dobré kondice trvá i měsíce. 

U nás se na koních jezdí celoročně. Nemáme halu a tak jsou jen 2 mezníky, které zastavují možnost ježdění. Tím je déšť a mráz. Přesto obojí má určité výjimky. Pokud začne pršet během rozježděné hodiny, dojezdíme ji. Pokud mrzne, jezdí se hlavně na vyjížďky. Pokud ale mrzne a je dostatečně nasněženo (což už pár let nebylo), je možné krásné ježdění na louce na velkém kruhu. 

Protože s příchodem podzimu a posunutí k horšímu času, zimnímu, máme o mnoho dříve tmu. Proto je přes týden ježdění pouze jednu hodinu a i ježdění o víkendu musíme plánovat tak, aby se končilo nejpozději v 16h.. Protože máme osvětlenou spodní jízdárnu, jednou za 14 dní bude naplánováno „večerní ježdění“ za umělého světla a také 1x za 14 dní dopolední ježdění. V případě dostatečného zájmu můžou být tato ježdění častější. A zase naopak, pokud takové ježdění bude vyhovovat jen málo komu, bude tento typ jízdáren zrušen. 

Co se týče studených dní, je nutné myslet na větu: „není škaredé počasí, je jen špatné oblečení“. Tzn., že člověk se musí umět na jízdu na koni správně obléct. 

V dnešní době již je velmi velký výběr jezdeckého oblečení do sychravého počasí. Já doporučuji zateplené rajtky a dlouhé chapsy. Tyto dlouhé kožené chapsy se zapínají každá nohavice od vrchu dolů (nebo naopak) zvlášť a dají se pohodlně obléci těsně před ježděním a zase hned po seskočení z koně zase sundat. Spousta jezdců mi na jaře řeklo, že jim v teplém počasí dlouhé chapsy budou chybět. Sed mnohých jezdců byl díky kůži pevnější :). Každopádně tyto dlouhé chapsy kryjí stehna, která v dešti i při sněžení jsou mokrá jako první. Je v nich tedy dlouho sucho a teplo.

Vřele pro nevlídné počasí doporučuji kvalitní nepromokavou bundu a rukavice! I když chvíli trvá, než si člověk na rukavice zvykne, ale dobré rukavice jsou k nezaplacení. Je v nich teplo, sucho a zamezují tvorbě puchýřů. Existují i jezdecké palčáky, které vřele doporučuji v dobách mrazu. V době mrazů jsou skvělé nejen zimní pérka, ale i celé termo jezdecké boty, nahrazující pérka i s minichapsami. Další výbornou vychytávkou pro zimní období je lyžařská kukla pod přilbu. Jezdec přes ní dobře slyší instruktora a zároveň drží teplo na celé hlavě, včetně uší.

Na ježdění v sychravém počasí si také nezapomínejte bát šálu nebo šátek. Ale velmi zdůrazňuji: konce šály musí být pod bundou z důvodu bezpečnosti.

A v neposlední řadě chci upozornit na používání sportovního termo prádla se správným vrstvením. Při jízdě na koni se člověk opravdu slušně zapotí a při krokování na konci zase naopak rychle vychladne. Pokud bude nevhodně oblečen, nemoc na sebe nenechá bohužel dlouho čekat…

Takže: nebojte se jezdit za každého počasí, koníci jsou rádi, že se nenudí pořád v boxe! Jen se naučte dobře se obléct.

You may also like...

Napsat komentář