Flér

Jméno: Flér
Jak ji říkáme: Flér, Flérinka, Fléra, Flérice, Flérizna babizna 🙂
Pohlaví: klisna
Plemeno: ČT
Zbarvení: ryzák, hvězda, zadní levá nad spěnkový kloub bílá
KVP: 168 cm
Datum narození: 7. 4. 2008
Výžeh: 53/379
Otec: Przedswit Rufa
Matka: Frederica (po Amon)
Závody: ZZ, ZM, Z, ZL + ZZVJ
fler
 
Informace o Flérce:
 • Přijela k nám na konci roku 2009 jako roček a dál si zde užívala ve stádě volnosti a nicnedělání, jak už to u mlaďochů bývá. Na jaře 2011 byla obsednutá a přiježďovaná.
 • Od počátku se chová klidně a spolehlivě. Má však dva zlozvyky, které jezdcům v různé míře předvádí. Prvním je nesení hlavy příliš vysoko a časté křivení pusy (toho si tolik nevšimne jezdec jako divák), třebaže jede na volné otěži, s výborným jezdcem, který ji nezavazí a má klidnou ruku. Ani při několikeré změně udidla nejrůznějších jemných typů, tlouštěk a materiálů, nepřišlo vůbec žádné zlepšení. Na bezudidlové uzdečce však jezdit nemůžeme, s ohledem na náplň práce, jakou má. Druhým zlozvykem, který aplikuje především tehdy, když jezdec nemá příliš jemnou ruku (ale ani to není to jasným pravidlem), tak při přechodu ze cvalu do klusu poskakuje „zadkem“. Není to pro jezdce nic těžkého na usezení, ani nic extra nepříjemného. Nejedná se totiž o vyhazování, zkrátka nemá vždy plynulý přechod ze cvalu do klusu a jakoby snožmo hopsá. Neznalého člověka to může na chvíli rozhodit, ale rozhodně to usedí.
 • Hodí se pro jakéhokoliv jezdce a je velice oblíbená u všech typů jezdů.
 • Má střední temperament, sama si udržuje tempo a je velice ochotná pracovat. Někdy potrápí jezdce, kteří vedou koně (řídí) jen jednou otěží, nebo ji tahají k zatočení za otěž přes krk, pak jim předvádí ustupování na holeň, namísto požadované změny směru jízdy.
 • Je to všestranný koník. Výborně pracuje se začátečníky na lonži, na jízdárně „sveze“ i méně zdatného začínajícího jezdce, je ochotná a zcela nezáludná. pro své držení hlavy se na pokročilkách používá spíše výjimečně.
 • Na krokových vyjížďkách je spolehlivá, ale někdy se u ni projevuje nepříjemný zlozvyk – vytahování otěží, zejména pokud ji po cestě dovolí se pást. Na cvalové vyjížďky je vyhledávaným spolehlivým koněm.
 • Co se týče skokových prací, tak má velký potenciál. Skáče dobře, hezky, vysoko, zpravidla neshazuje. Je spolehlivá a snaživá. Zvládne ji i jezdec, který se teprve učí skákat, pokud má před jednotlivými skoky odskokové kavalety. Pokud je totiž vše ponecháno na Fléře, před skokem výrazně zpomalí a zkracuje cvalové skoky, a tzv. před skokem přidupává. Což začátečníky může vyvézt z rovnováhy a i ve dvouskocích a gymnastických řadách to může být problém. Problémem (nejen) na závodech je její „házení zadkem“ mezi jednotlivými skoky a především i to, že nesnáší jezdit na přilnutí ve shromáždění (nebalí se). Celkový její projev a dojem na parkuru je tak slabší.
 • Někdy má ve stádě tendence koně popichovat a ukazovat, že je tady nejdůležitější. Hlavně novým koním dává dost zabrat a je opravdu hodně protivná. Tváří se neskutečně dominantně, i když v pravém smyslu příliš dominantní není. Přesto není dobré kolem ní chodit s jiným koněm v době krmení, nebo přivazovat vedle ní příliš hodné koně.
 • Celoročně hodně prožívá, když o ni nějaký valach (hřebce nemáme) projeví i sebemenší zájem :).
 • Je velice společenská, má moc ráda lidi, je komunikativní a velice příjemná v každé situaci. Moc ráda se mazlí a komunikuje s lidmi. Je hodná a milá, a to i při čištění. Děti má ráda a nic na ně nezkouší. Tedy až na to, že občas dělá caviky při nandávání ohlávky nebo uzdečky. Zvedne hlavu a zkouší, jestli na ni někdo dosáhne :).
 • Druhým jejím zlozvykem je „žebrání“. Jakmile někdo něco začne koním dávat dobrého, Flérka začne hrabat a hrabe a hrabe neuvěřitelnou silou… Z čehož opravdu nikdo přítomný nadšený není. Snad jen náhodní neznalí kolemjdoucí….
 
Další zajímavosti:
 • Je málo fotogenická a ráda dělá grimasy. Vyfotit krásnou fotografii Flér je většinou nadlidský výkon. A přitom je to krásný kůň s krásným jménem 🙂