Flér

Jméno: Flér
Jak ji říkáme: Flér, Flérinka, Fléra, Flérice, Flérizna babizna 🙂
Pohlaví: klisna
Plemeno: ČT
Zbarvení: ryzák, hvězda, zadní levá nad spěnkový kloub bílá
KVP: 168 cm
Datum narození: 7. 4. 2008
Výžeh: 53/379
Otec: Przedswit Rufa
Matka: Frederica (po Amon)
 
fler
 
Informace o Flérce:
 • Přijela k nám na konci roku 2009 jako roček a dál si zde užívala ve stádě volnosti a nicnedělání, jak už to u mlaďochů bývá. Na jaře 2011 byla obsednutá a přiježďovaná.
 • Od počátku se chová klidně a spolehlivě. Má však dva zlozvyky, které jezdcům v různé míře předvádí. Prvním je nesení hlavy příliš vysoko a časté křivení pusy (toho si tolik nevšimne jezdec jako divák), třebaže jede na volné otěži, s výborným jezdcem, který ji nezavazí a má klidnou ruku. Ani při několikeré změně udidla nejrůznějších jemných typů, tlouštěk a materiálů, nepřineslo vůbec žádné zlepšení. Druhým zlozvykem, který aplikuje především tehdy, když jezdec nemá příliš jemnou ruku (ale ani to není to jasným pravidlem), tak při přechodu ze cvalu do klusu poskakuje „zadkem“. Není to pro jezdce nic těžkého na usezení, ani nic extra nepříjemného. Nejedná se totiž o vyhazování, zkrátka nemá vždy plynulý přechod ze cvalu do klusu a jakoby snožmo hopsá. Neznalého člověka to může na chvíli rozhodit, ale rozhodně to usedí.
 • Hodí se pro jakéhokoliv jezdce a je velice oblíbená u všech typů jezdců. Používá se však téměř výhradně pro začátečníky a středně pokročilé jezdce, protože sveze každého, nic nevymýšlí a je to prvotřídní učitelka cvalu. To však chtě nechtě přineslo ještě jeden nešvar, a to, že nejraději cválá na levou nohu, a to i když jede vpravo. Krásné přehazování levého a pravého cvalu je ochotná předvést jen v rychlejším tempu a na skocích.  
 • Má střední temperament, sama si udržuje tempo a je velice ochotná pracovat a kdykoli i na nepovedenou pobídku naskočí do cvalu. je to velmi vyhledávaný a oblíbený kůň pro výuku cvalu. 
 • Je to všestranný koník. Výborně pracuje se začátečníky na lonži, na jízdárně „sveze“ úplně každého, je ochotná a zcela nezáludná.
 • Zejména pro své držení hlavy a nemožnost ji dostat na přilnutí se na pokročilkách nepoužívá. 
 • Na krokových vyjížďkách je spolehlivá, ale někdy se u ni projevuje nepříjemný zlozvyk – vytahování otěží, zejména pokud se ji po cestě dovolí se pást. Na cvalové vyjížďky je vyhledávaným spolehlivým koněm.
 • Co se týče skokových prací, tak má velký potenciál. Skáče dobře, hezky, zpravidla neshazuje. Je spolehlivá a snaživá. Zvládne ji i jezdec, který se teprve učí skákat, ale musí umět koně rozjet. Není ochotná skákat z ničeho. Používá se už hlavně pro začátečníky, takže zůstává na nižších výškách. 
 • Někdy má ve stádě tendence koně popichovat a ukazovat, že je tady nejdůležitější. Hlavně novým koním dává dost zabrat a je opravdu hodně protivná. Tváří se neskutečně dominantně, i když v pravém smyslu příliš dominantní není. Přesto není dobré kolem ní chodit s jiným koněm v době krmení, nebo přivazovat vedle ní příliš hodné koně.
 • Je málo fotogenická a ráda dělá grimasy. Vyfotit krásnou fotografii Flér je většinou nadlidský výkon. A přitom je to krásný kůň s krásným jménem 🙂
 • Je velice společenská, má moc ráda lidi, je komunikativní a velice příjemná v každé situaci. Moc ráda se mazlí a komunikuje s lidmi. Je hodná a milá, a to i při čištění. Děti má ráda a nic na ně nezkouší. Tedy až na to, že občas dělá caviky při nandávání ohlávky nebo uzdečky. Zvedne hlavu a zkouší, jestli na ni někdo dosáhne :).
 • Má však ještě jeden hloupý zlozvyk a tím je hrabání. Proto je zakázáno v její přítomnosti krmit koně, a to ani pamlskem. A kde chce dát pamlsek Fléře, může pouze bezprostředně po sesednutí po jízdě.
 • Její parkurová výkonost byla st. ZL, dnes ji necháváme skákat do ZM. Byla několikrát účastníkem ZZVJ