La Famosa

Jméno koně: La Famosa
Jak mu říkáme: Lesa, Lesi, Lesinka, Lesíček, Lesejček
Pohlaví: klisna
Plemeno: ČT
Zbarvení: ryzák, hvězda přes hvězdu :-), přední nohy po spěnkový kloub bílé, zadní do poloviny holení bílé
KVH: 166 cm
Datum narození: 23. 4. 2006
Výžeh: 70/346
Otec: Lopez
Matka: Fatima (po Diktant)
 
 
Informace o Lese:
 • Často chodí jako vedoucí kůň na krokové a cvalové vyjížďky. I když se občas leká, jde svižně dopředu a do všeho.
 • Velmi dobře a ráda se učí novým věcem a je s ní radost cokoliv dělat. Drezurně je hodně vzdělaná a snaží se jezdci vyhovět. Co ji však opravdu nejde je letmý přeskok, ať už chtěný nebo nechtěný. Snadno sklouzne do křižování. Často chodí na hodiny pro pokročilé jezdce a skokové hodiny, protože má co nabídnout. Skáče ráda a je spolehlivá. Je oblíbeným, i když občas zbytečně rychlým koněm. Práce ji však baví a je ochotná spolupracovat. 
 • Na jízdárnu je vhodná pro středně pokročilé a hlavně pro pokročilé jezdce. Většinou ji první polovinu hodiny trvá, než se rozhýbe a ve druhé polovině už jde sama akčně dopředu. Někdy je do všeho až moc hrr :). Na parkuru potřebuje slušné tempo, ale při zachování krátkého cvalového skoku, jinak často shazuje. Ovšem nezastavuje a nevyhýbá, skákání ji baví. Je složitější ji v prudkém obratu udržet v rovnováze a v dobrém ohnutí. 
 • Je odrazem svého jezdce. Když jezdec Lesu špatně sestaví, nebo dá špatnou pobídnu, nebo nepoužije všechny pomůcky (např. váhu), Lesa daný cvik udělá špatně .
 • Chodí i na lonži se začátečníky, ale tato práce ji moc nebaví. Chodí tedy sporadicky, když je to nutné.
 • Lesi je hodná, velmi charakterní, neúbližná a přívětivá kobylka. Má ráda lidi. Snaží se naslouchat a poslouchat, a také vyhovět, pokud jezdci rozumí. Se stářím ale začíná být trochu protivná při čištění a sedlání, proto tuto činnost musí dělat jen zkušenější jezdci.
 • Nemá ráda hmyz a rozčilují ji zejména malé mušky. Jinak ji nevyvede z míry snad nic.
 • Když k nám na podzim 2009 přijela, nebylo to s ní vůbec lehké. Všeho se hodně bála a chytala paniku, když slyšela, že se nese sedlo. I když byla již obsedlá a měla za sebou zkoušky, byla natolik vystresovaná, že se s ní začalo od začátku. Znovu nejdříve lonžování, zvykání na sedlo a uzdečku… Největším oříškem však bylo nasedání. Dělala všechno pro to, aby na ni jezdec nenasedl. Zpočátku byla těžko „říditelná“, i když chody krok, klus a cval chápala. Nechtěla ani chvilku postát na místě, neustále kroutila hlavou a na přilnutí ji nebylo možné dostat ani na pár vteřin. Zmatkovala a střídala se v ní chuť a odpor k práci. Za několik měsíců pravidelné práce s jedním jezdcem se z ní stal zcela jiný, vyrovnaný kůň. Jenže to jsem si na ni zvykla už natolik, že jsem si ji nechala jen pro sebe. Pět let na ni nikdo jiný nejezdil a neseděl. Až pak přišla doba, kdy na Lese museli začít jezdit i jiní jezdci. Brzy se stala velmi oblíbeným koněm pro středně pokročilé a pokročilé jezdce.
 • Ve stádě je zlatý střed. Má tam své oblíbence i koně, co moc nemusí. Je spíš generálem, než-li koněm, který si nechá všechno líbit. 
 • Na Lesu jsem se jela podívat ve stejný den jako na Flér. Když jsem Lesu viděla, moc se mi líbila. Nemohla jsem se rozhodnout, zda koupit Flér a nebo Lesu. Nakonec jsem se rozhodla pro obě. A nelituji toho. Obě jsou u nás už více než 12 let.
 • V roce 2017 se Lese ve spojení s Mineralem narodilo její první hříbě – La For Me v barvě isabela. Po dvouleté pauze jsme ji chtěli ještě znovu připustit, ale bohužel se do dnešní doby nepodařilo.  
 • Lesa má parkurovou výkonost st. Z, ale dnes již skáče jen do ZM. Často jezdí jako parťák na ZZVJ.