La For Me

Jméno koně: La For Me
Jak ji říkáme: Lafi, Lafinka
Pohlaví: klisna
Plemeno: ČT
Zbarvení: izabela, bílá lysinka, 2 bílé ponožky
KVH: 
Datum narození: 20. 3. 2017
Výžeh: mikročip
Otec: Mineral
Matka: La Famosa
 
lafi
Informace o Lafi:
 
  • Lafi se u nás narodila a vyrůstala, stejně jako Lafi. Tvořili tady hříběcí stádečko společně s Meli. Protože hned od první hodiny, co byla Lafi na světě, byla velmi akční a všude ji bylo plno, do toho má 3 výrazné chlupové víry na hlavě, byly jsme přesvědčeni, že s ní budou problémy. 
  • Do tří let si užívala blbnutí s ostatníma holkama a od tří let začala pracovat, sportovat. K našemu překvapení se pod sedlem od začátku chovala vzorně. A to ji zůstalo dodnes. Její temperament je střední a je ochotná svést každého. Pod sedlem je na svého jezdce velice hodná a trpělivá, spolehlivá a nelekavá, lidi má moc ráda a snaží se vyhovět. Je jedním z mála koní, který učí začátečníky prvnímu cvalu. 
  • Je velice všestranná. Chodí bez problémů na lonži se začátečníky, na jízdárnu i na jízdárnu pro pokročilé. Na vyjížďkách se chová slušně, na krokových vyjížďkách je zcela bez problémů, nevyškubává otěže, neleká se, jen musí jít poslední (nemá ráda koně za sebou). Velmi oblíbená je i na skokových hodinách, kde se snaží všem vyhovět a nemá s ničím problém. Nemá tendence si něco usnadňovat, jede tam, kde ji člověk nevede. Jezdec ale musí umět koně vést přesně, jinak má tendence ke kličkování a přehazování levého a pravého cvalu. 
  • Samozřejmě jako každý kůň, i Lafi má své neduhy. Asi nejvýraznější je její snaha velet koním. Je ke koním dominantní a dává to najevo i na jízdárně. Sledovat její mimiku, když se míjí s jiným koněm, vše srozumitelně odhalí. Proto na jízdárnu a z jízdárny musí chodit poslední v řadě a jezdec si musí dávat pozor, aby zbytečně blízko nebyli kolem nich jiní koně.   
  • Dalším jejím nepříjemným projevem je kývání hlavy nahoru dolů, i doleva a doprava, pokud má jezdec neklidnou ruku. Má ráda neustálý, ale jemný kontakt ruky jezdce s hubou. Po matce Lese zdědila náchylnost ke křižování v případě změny cvalu letmým přeskokem. Přehodit cval ve předu udělá okamžitě a i při sebemenším náznaku jezdce, ale přehodit do správného cvalu „zadek“ ji trvá velmi dlouho. Někdy tak dokonce vydrží cválat i více než 10 cvalových skoků. Nezřídka si sama správný cval opraví přes klus, nebo naskočí do kontracvalu.    
  • Na ošetřování je hodná a klidná, jen nerada dává zadní nohy.
  • Když je krmena, musí se dávat velký pozor, když je potřeba kolem ní vést jiného koně. Je to kůň, co rád dá svou dominanci k jiným koním zřetelně najevo. Lafi je hodně po mámě 🙂
  • Její parkurová výkonost je zatím ZM. Je oblíbeným spolehlivým koněm na ZZVJ.